| Weight | 31 kg |
|---|---|
| Size | 120×60 cm |
| Thickness | 9mm |
| Supplier | ITALICA |
| Collection | Onyx |
| Material | Porcelain stoneware |
| Area of application | Wall and floor tiles |
| Area of use | Kitchen, Universal, Bath, Living area |
| Tile abrasion | Group 2 |
| Color | Beige |
| Surface | Polished |
| Frost-resistant | Yes |
| Quantity per package | 2 |
| Slip resistance | – |
| In stock | Ab Mai verfügbar |
440.64 in stock
Unico Crema Wall and floor tiles
Auf Lager: 440,64 m²
€ 24,99 /m²
Name: Unico Crema Wall and floor tiles
Collection: Onyx
Material: Porcelain stoneware
Size: 120×60 cm
Thickness: 9mm
Color: Beige
Surface: Polished
Tile abrasion: Group 2
Calculator
- m² in 1 package: 1.44
- pcs in 1 package: 2
- kg in 1 package: 31 kg
- price per 1 m², €: 24.99
m²
1.44
pcs.
2
pack.
1
kg
31
= 35.9856
€
Characteristics
Name: Unico Crema Wall and floor tiles
Material: Porcelain stoneware
Size: 120×60 cm
Thickness: 9mm
Area of application: Wall and floor tiles
Area of use: Kitchen, Universal, Bath, Living area
Color: Beige
Surface: Polished
Slip resistance: -
Tile abrasion: Group 2
Frost-resistant: Yes
Weight per piece, kg:31
Quantity per package: 2
+ Show more
Product description
The wall and floor décor tile “Unico Crema” is a high-quality porcelain stoneware tile in the 120×60 cm format, 9 mm thick, with an elegantly polished surface. Our tiles combine aesthetics, functionality, and durability.
“Unico Crema” is ideal for wall design in both private and public areas—whether in bathrooms, kitchens, entrance areas, or commercial spaces. As a floor tile, it is particularly suitable for low-traffic living areas. With PEI 2 abrasion resistance, it is the perfect choice for bedrooms or living rooms without direct outdoor access.















