| Weight | 31 kg |
|---|---|
| Size | 120×60 cm |
| Thickness | 9mm |
| Supplier | ITALICA |
| Collection | HOLZOPTIK |
| Material | Porcelain stoneware |
| Area of application | Wall and floor tiles |
| Area of use | Kitchen, Universal, Bath, Living area |
| Tile abrasion | Group 3 |
| Color | Braun |
| Surface | Frosted |
| Frost-resistant | Yes |
| Quantity per package | 2 |
| Slip resistance | R10 |
| In stock | Ab Mai verfügbar |
15.84 in stock
Opel Brown Wall and floor tiles
Auf Lager: 15,84 m²
Original price was: € 24,99.€ 20,80/m²Current price is: € 20,80.
Name: Opel Brown Wall and floor tiles
Collection: HOLZOPTIK
Material: Porcelain stoneware
Size: 120×60 cm
Thickness: 9mm
Color: Braun
Surface: Frosted
Tile abrasion: Group 3
Calculator
- m² in 1 package: 1.44
- pcs in 1 package: 2
- kg in 1 package: 31 kg
- price per 1 m², €: 20.80
m²
1.44
pcs.
2
pack.
1
kg
31
= 29.952
€
Characteristics
Name: Opel Brown Wall and floor tiles
Material: Porcelain stoneware
Size: 120×60 cm
Thickness: 9mm
Area of application: Wall and floor tiles
Area of use: Kitchen, Universal, Bath, Living area
Color: Braun
Surface: Frosted
Slip resistance: R10
Tile abrasion: Group 3
Frost-resistant: Yes
Weight per piece, kg:31
Quantity per package: 2
+ Show more
Product description
The wall and floor décor tile “Opel Brown” in an elegant wood-look design is a high-quality porcelain stoneware tile in the 120×60 cm format, 9 mm thick, with an elegant matte surface. Our tiles combine aesthetics, functionality, and durability.
“Opel Brown” is ideal for wall design in both private and public areas—whether in bathrooms, kitchens, entrance areas, or commercial spaces. Thanks to its high abrasion resistance (PEI) and slip resistance, it is perfectly suitable for normally to heavily used residential areas as well as for commercial spaces.















