| Weight | 40 kg |
|---|---|
| Size | 120×60 cm |
| Thickness | 8 mm |
| Supplier | ATEM |
| Collection | HOLZOPTIK |
| Material | Porcelain stoneware |
| Area of application | Wall and floor tiles |
| Area of use | Kitchen, Universal, Bath, Living area |
| Tile abrasion | Group 4 |
| Color | Light beige |
| Surface | Frosted |
| Frost-resistant | Yes |
| Quantity per package | 3 |
| Slip resistance | R9 |
218.16 in stock
Chevron Naturel Wall and floor tiles
Auf Lager: 218,16 m²
Original price was: € 26,30.€ 19,90/m²Current price is: € 19,90.
- m² in 1 package: 2.16
- pcs in 1 package: 3
- kg in 1 package: 40 kg
- price per 1 m², €: 19.90
The wall and floor tile “Chevron Naturel” in elegant wood look is a high-quality porcelain stoneware tile in the 120 × 60 cm format and 8 mm thickness, featuring an elegant matte surface. Our tiles combine aesthetics, functionality, and durability.
“Chevron Naturel” is ideally suited for wall designs in both private and public spaces – whether in bathrooms, kitchens, entrance areas, or commercial premises. Thanks to its high abrasion resistance (PEI 4) and slip resistance rating R9, it is perfectly suitable for normally to more heavily used residential areas as well as for commercially used spaces.













